راز موفقیت

تصویر سازی ذهنی

تصویر سازی ذهنی چیست و چه کمکی به ما میکند؟


یکی از تفاوتهایی که نویسندگان و هنرمندان خلاق با دیگران دارند این است که میدانند چگونه تفکر خلاق خود را مدیریت کنند و از ایدههای خود بیشترین بهره را ببرند. ۲. نامی برای برد انتخاب کنید که نشاندهنده پروژه کنونی شما باشد، از ترتیب دادن یک رویداد و مدیریت یک بلاگ گرفته تا پایش میزان فروش یک محصول. طبق بررسی ما متوجه شدیم که ورزش کشور نیازمند یک کتاب جامع مربیگری است که از آغاز شروع ورزش تا مدیریت استرس را شامل شود. در حال حاضر اساتید ما اکثراً از رشتههای رفتارحرکتی هستند و مثالهای ورزشی کمتر استفاده می شود، در حالی که از برخی ورزشکاران مشهور شنیدهایم که از مهارتهای تصویر سازی ذهنی در ورزش استفاده میکردند. 9 ورزش کمردرد - روشهایی برای رفع کوفتگی - 8 تمرین کششی در محل کار - ورزشهایی برای تقویت زانو - درمان شکستگی انگشتان پا - حرکات ورزشی پشت میز کار - چند نکته ورزشی برای دیابتیها - ورزش های مفید برای درد مفاصل - برای درمان قوزچه ورزش هایی وجود دارد؟

طبق تحقیقات صورتگرفته، این تمرینهای تصویر سازی ذهنی بصری در ایجاد تمرکز در ورزش و بهبود کارایی ورزشکاران بسیار مفید و تاثیرگذار هستند. روز اولی که دوچرخهسواری یاد گرفتید، انجام آن برای شما بسیار سخت بود، اما بهمرورزمان و با تکرار و تمرین، آن را به یک عادت لذتبخش تبدیل کردید. آییننامه تربیت مربی که با استعلام از کمیتههای ورزشی به دست آمد ۲. تصویر سازی ذهنی، سال هاست که مورد توجه محققان روان شناسی ورزشی و یادگیری حرکتی بوده است. از يک جهت، قدرت­هاي بزرگ به لحاظ ظرفيت­ها و توانايي­هاي گسترده­اي که در شکل دادن به ساختار نظام بين­الملل دارند، همواره بر ساختارها و فرايندهاي درون منطقه­اي، تأثير گذارند و از سوي ديگر، منافع خاصي را براي خود در مناطق مختلف جهان قائل مي­باشند. اما نیروهای خیر و مثبت، همیشه در جهان وجود دارند. امروزه ، رقابت درمیادین ورزشی جهان بین دو جسم برترنی ست بلکه بین 2 ذهن و 2 فکر برتر است. نظام شغلی تربیت بدنی که در اینجا مطرح شده است یکی از خلأهای نظام ورزشی و سیاستگذاری ماست. به عنوان مثال «پله» فوتبالیست مشهور، بین دو نیمه در خلوت روی اهداف ورزشی خود تمرکز میکرد و در ایران هم شنیدهایم که «سعید معروف» ملیپوش والیبال هم در زمانهای استراحت چنان تمرکز میکند که حتی عرق بر صورتش ظاهر میشود.

علاوه بر این، ۱۲ زیرشاخه برای این مبانی وجود دارد که همگی باید به صورت تفصیلی مورد توجه جامعه ورزشی قرار گیرند. دومین ارائه دهنده در این نشست، عباس عباسی مسئول امور تحقیقات و پژوهش ورزشی ادارهکل ورزش و جوانان بود که کتاب «راهنمای جامع مربیگری» را که به همراه یک گروه ۱۸ نفره تدوین کرده است، به علاقمندان معرفی کرد. تصاویر هدایت شده، فرآیند تصویر سازی ذهنی بصری روالهای تمرینی یا نتیجه مطلوب یک رقابت ورزشی واقعی است. برنامه «ورزش» یکی از بهترین و کاملترین اپلیکیشن است که با موضوعات مختلف در اختیار شماست. اگرچه ایجاد و توسعه تمرکز در ورزش نیاز به تلاش زیادی دارد؛ اما پس از این که فرد ورزشکار تکنیکهای مربوطه را اجرا کرد و موفق به ایجاد تمرکز در ذهن خود شد، دیگر نیازی به تلاش و تقلا برای حفظ تمرکز در خود نخواهد داشت. خستگی: در کلیه رشتههای ورزشی، تعامل میان تلاش ذهنی و فیزیکی منجر به بروز خستگی در ورزشکار میشود. به بیان ساده تر از این به بعد تمپل مانند یک لغت فارسی در ذهن شما جای میگیرد و بخشی از زبان مادری شما میشود.

1ـ تصويرسازي، ساخت يا بازساخت تجربه: ميتوانيم به كمك تصويرسازي رويدادها و تجربيات گذشتهمان را دوباره در ذهن ايجاد يا بازسازي كنيم. این متد در دهه 70 توسط کارل سیمونتون، یک سرطانشناس پرتودرمانگر، و استفانی سیمونتون، یک رواندرمانگر ابداع شد. این روش تمرین در دهه ۱۹۶۰ توسط دانشمندان اتحاد جماهیر شوروی ابداع شد. دانشمندان علوم ذهنی میگویند انسان میتواند آنچه را در تخیل خود تصور میكند بیافریند. بهطور کلی در زندگی بشر معمولا ناملایمات بیشتر از موفقیتها و جنبههای مثبت توجه انسان را به خود جلب میکنند. یک ضربالمثل قدیمی میگوید: «برای فهمیدن خوب یا بد بودن یک راه، تنها کافی است به نتیجه آن نگاه کنید.» اگر از این سمت به ماجرای تصویر سازی ذهنی بنگریم میبینیم که این روش، بسیار بیشتر از آنچه که به نظر میرسد در خدمت بشر بوده است. برای مربیان هم این مسئله مهم است چون بسیار دیدهایم که مربیان دچار تحلیلرفتگی ذهنی و جسمی میشوند. این رمان قصه یونس، دانشجوی دکتری جامعهشناسی است که در پایاننامه خود به واکاوی خودکشی دکتر محسن پارسا، فیزیکدان برجسته معاصر میپردازد.


این کتاب در ۲۶ سرفصل در ۴ بخش تدوین شده است که عبارتند از: ۱. این پژوهشگر از فصل پایانی این کتاب اینچنین تصریح کرد: در این بخش از شخصیت «پوریای ولی» یا همان محمد خوارزمی سخن گفته میشود که نشان میدهد این شخصیت واقعی و غیرافسانهای است و در بخش دیگری از این کتاب به موضوع ورزش مدرن و تأسیس اولین باشگاه فوتبال و اثرات ورود توپ به ایران میپردازد. وی گفت: این کتاب در ۴ بخش و ۱۵ فصل تدوین شده و توسط انتشارات «سمت» منتشر شده است. عباسی در ابتدا گفت: مربی مهمترین رکن از ارکان ورزش است. برای اینکه از تأییدات روزانه بیشتر بهره مند شوید، این تأییدات را در ابتدا یا انتهای روز به صورت مرتب نوشته و آنها را به صورت یک مجله که شامل قدردانی هایی که دوست دارید، شود و سعی کنید آنها را هر روزه تکرار کنید تا در شما نهادینه شود. وقتی شما شاد باشید، زمان خیلی خوبی را میگذرانید و دیگران به شما توجه میکنند و دوست دارند که با شما باشند. امروز باید با کسانی که دوست دارید رفت و آمد کنید. در غاییترین حالت، یک برد در ترلو تنها از چهار عنصر کلیدی تشکیل شده که البته در کنار یکدیگر انبوهی از احتمالات را به ارمغان میآورند


برای همین وجود یک روانشناس ورزشی برای مربی و ورزشکار لازم است. فایده مثبت دیگر تصویر سازی ذهنی این است: که فرد را قادر می سازد تا تمام مواردی که در عملکردهای ورزشی که فرد در تمرین نمی تواند اجرا نماید را تصویر سازی ذهنی نماید. علم روانشناسی علم نسبتاً جدیدی در علوم ورزشی است. این مساله به افراد کمک می کند تا ارتباط موثرتری با شما برقرار کنند و دقیقا در مورد مسائلی با شما ارتباط بگیرند که با عقیده و سبک شما همخوان است. طبق عقیده محققان، مدیتیشن از طریق آموزش فرد برای کنترل توجه، افکار و عکسالعملهای عاطفی در شرایط سخت و بحرانی میتواند تمرکز را بهبود ببخشد و از شدت استرس فرد کم میکند. سپس در جلسات هفتم، چهاردهم، بیست و یکم و بیست و هشتم، از تمامی آزمودنی ها آزمون استاندارد سرویس بک هند بدمینتون (آزمون فرنچ) به عمل آمد و روند پیشرفت یادگیری آنها اندازه گیری شد، سپس داده های جمع آوری شده از طریق آزمون تحلیل واریانس یک عاملی و آزمون توکی تجزیه و تحلیل آماری شدند. یافته های پژوهش نشان داد که در میزان یادگیری مهارت سرویس کوتاه بدمینتون (بک هند)، بین گروه تصویرسازی ذهنی پتلپ و گروه تصویر سازی ذهنی سنتی و گروه تصویر سازی ذهنی سنتی و گروه کنترل، در هر سه مرحلة آموزش تفاوت معنی داری مشاهده می شود.

+ نوشته شده در يکشنبه 7 آذر 1400ساعت 13:16 توسط محمود جولایی | | تعداد بازدید : 5