راز موفقیت

عزت نفس

عزت نفس چیست؟ تا کنون برایتان پیش آمده که با اینکه عملکرد خوبی در کارتان داشته اید و لایق تشویق و پاداشت بوده اید، جرات نکرده باشید از کارفرمای خود درخواست تشویقی و اضافه حقوق کنید. و یا با اینکه میدانید در یک رابطه عاطفی ناسالمی هستید که پارتنرتان از شما سواستفاده میکند نتوانید از آن رابطه سمی خارج شوید؟ تمام اینها ریشه در عزت نفس پایین شما دارد اما عزت نفس چیست و کمبود آن چطور درمان میشود؟؟؟

عزت نفس چیست؟

قبل از ارائه هر تعریفی در مورد عزت نفس باید بگویم که، افراد با عزت نفس پایین نسبت به خودشان افکار و احساسات منفی بیشماری دارند که، آنهارا آزار میدهد. همواره به دنبال انجام کاری هستند تا این احساس را خنثی کنند. افراد با عزت نفس پایین برای رسیدن به حس ارزشمندی، نیازمند تایید دیگران هستند. اما حتی وقتی مورد تایید هم واقع می شوند این احساس شادی ایجاد شده در آنها، زودگذر است و به زودی احساس پوچی و بی ارزشی بیشتری می کنند. بنظر من تعریف عزت نفس سالم در یک جمله خلاصه می شود: عزت نفس سالم یعنی دوست داشتن و پذیرش خودتان. این بدان معنی است که شخصی خودش را با تمام معایب و محاسنش بپذیرد و دوست داشته باشد. در عین حال که به هرکدوم از معایبش به عنوان یک چالش نگاه می کند و حتی شاید برای تغییر برخی از آنها تلاش کند اما از خودش متنفر نیست و احساس پوچی و بی ارزشی نمی کند. یک نظریه مهم در قانون جذب هم میگوید اگر احساس کنید ارزش چیزی را ندارید آن را جذب نخواهید کرد.


عزت نفس مهم ترین عامل در تعیین شکست ها و موفقیت های شماست.


اگر برایتان پیش آمده که کاری را بلد بودید اما جرات انجام آن را نداشتید

مساله را می دانستید ولی جرات بیان آن میان جمع را نداشتید

مدام خود را به خاطر کوچکترین اشتباهات سرزنش می کنید، همیشه فکر میکنید به اندازه دیگران خوب نیستید و…

پس جای درستی آمده اید ، ما به شما در به دست آوردن عزت نفس کمک می کنیم پس با ما در ادامه مقاله همراه باشید.


عزت نفس در لغت


«عزت نفس» یا «حرمت نفس» ارزیابی شما از میزان ارزشمندی خودتان است. عزت نفس به انگلیسی «self-esteem»است.واژه self به مفهوم خود است و واژه esteem از واژه ای لاتین به معنای برآوُرد کردن، می آید. پس «self esteem» تصویر و برآورد ذهنی شما از میزان ارزشمندی خویشتن خودتان است. در کتاب عزت نفس روی میز شام ، کمبود حرمت نفس ، ریشه‌ی بسیاری از مشکلات رفتاری و ذهنی ما معرفی شده است.


عزت نفس، ایمان داشتن فرد به ارزش کلی خودش است که در نهایت یک ویژگی خاص آن فرد به حساب می آید که هرچند تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد، تغییر دادن آن بسیار سخت است.


روزنبرگ بخشی از کتاب «جامعه و عزت نفس در جوانان»


آیا می دانید دقیق ترین تعریف عزت نفس چیست؟


گوته می گوید: اگر ثروتمند نیستی مهم نیست، بسیاری از مردم ثروتمند نیستند،

اگر سالم نیستی، هستند افرادی که با معلولیت و بیماری زندگی می کنند،

اگر زیبا نیستی برخورد درست با زشتی هم وجود دارد،

اگر جوان نیستی، همه با چهره پیری مواجه می شوند،

اگر تحصیلات عالی نداری با کمی سواد هم می توان زندگی کرد،

اگر قدرت سیاسی و مقام نداری، مشاغل مهم متعلق به معدودی از انسان‌هاست،

اما، اگر «عزت نفس نداری، هیچ نداری.

تعریف عزت نفس از نگاه کاپیتان جولایی

در پاسخ به این سوال که عزت نفس چیست تا کنون صدها نظریه طرح شده است اما ساده ترین تعریف و قابل فهم ترین آنها این است که بدانید و بپذیرید شما نفر اول زندگی خودتان هستید. اگر از شما بپرسند مهم ترین فرد زندگی شما کیست چه پاسخی میگویید؟ مادرتان؟ پدرتان؟ همسرتان و یا فرزندتان؟ اگر زمانی که این سوال از شما پرسیده شود شما هر پاسخی به جز خودم بدهید به این معنا است که شما عزت نفس پایینی دارید. اما باید چه کنیم؟؟؟؟ لطفا ویدئوی زیر را نگاه کنیدتعریف عزت نفس و ۴ ویژگی اصلی عزت نفس از نظر دکتر هریس کلمس

عزت نفس یا حرمت نفس چیست؟

عزت نفس یا حرمت نفس یا همان حرمت به نفس را گفتیم عبارت است از مفهوم ارزش و اعتباری که هر فرد برای خود قائل است. این همان باوری است که از خودتان دارید. “


چقدر خودتان را ارزشمند و لایق و شایسته داشتن خوشبختی و زندگی عالی میدانید. ثابت شده به همان میزان هم عزت نفس دارید. پس هرچه داریم باید برای تقویت عزت نفس سرمایه گذاری کنیم.


هریس کلمس بعنوان روانشناس و محقق حوزه نوجوان و جوان و صاحب نظر موضوع عزت نفس کودک و نوجوان می شناسیم. کتاب های این روانشناس برجسته نشان می دهد عزت نفس در کودکی شکل میگیرد و بعدها تاثیرات محیطی و تجربی تاثیرات خیلی زیادی بر کیفیت ان ندارد. لذا باید در کودکان خود از همان تولد نهال عزت نفس قدرتمند بکاریم. بعدها اگر فرد آگاهانه برای تقویت عزت نفس نکوشد احتمال آسیب های بعدی در زمینه های مختلف اجتماعی و فردی بیشتر می شود.


دکترهریس کلمس معتقد است که بذرهای عزت نفس در دوران کودکی کاشته می شوند. ایشان چهار عامل مهم پیوندی و منحصر به فرد را معرفی میکند و باورش این است که اگر این چهار زمینه را در کودک خود به رشد و بالندگی کافی برسانیم، کار تمام است.


ایشان حتی برای بزرگسالان نیز نسخه واحدی دارند و تاکید می کنند همه ما باید همیشه در حال تقویت این چهار ستون باشیم و باید عزت نفس یا حرمت نفس در یک رشد تدریجی باشد تا عزت نفس به تدریج به سطح مقبول برسد.


به نظر کلمس همه این چهار خصوصیت باید در کودک و بزرگسال وجود داشته باشد و اگر نبود ایجاد گردد و مرتب تغذیه شود تا عزت نفس سطح بالا در اشخاص تضمین شود.


خصوصیات چهار گانه فوق به شکل زیرتعریف شده اند:

احساس رضایت از داشتن رابطه با دیگران. (افزایش عزت نفس در ارتباطات)

منحصر به فردی، احساس اینکه شخص دارای کیفیت هایی است که از او انسانی خاص و منحصر به فرد می سازد و اینکه این کیفیت ها مورد تایید دیگران و نیز خود باشد. (تقویت عزت نفس فردی)

قدرت مدیریت شرایط زندگی،این احساس که شخص می تواند از منابع درونی و توانمندی های خود برای تاثیر گذاشتن بر شرایط زندگی اش استفاده نماید. (افزایش عزت نفس در چالش های روزمره زندگی)

الگوها و طرح واره های ذهنی، فرایندی ارشادی که با توجه به آنهاشخص در زندگیش راهنما می شود. (کپی عزت نفس دیگران)

علائم افراد با عزت نفس پایین:

اغلب خود را ناتوان ارزیابی میکنند.

از ابراز احساسات خود محروم هستند.

به سرعت حالت تدافعی می گیرند و دیگران را مسئول و مسبب نقطه ضعف های خود معرفی می کنند.

زندگی را محل درد و سختی میپندارند و عموما از زندگی خود راضی نیستند.

دیگران مرا دوست ندارند چون من ارزشی برای آنان ندارم.

به سادگی تحت تاثیر دیگران قرار می گیرند.

کسانی که از عزت نفس فراوان برخوردارند، استقلال بیشتری دارند، مسئولیت پذیر هستند،احساسات خود را ابراز و به موفقیت های خود افتخار می کنند و ناراحتی ها را بهتر تحمل می نمایند. از آنجایی که عزت نفس زیاد در شخصیت های مقاوم نقش مهمی ایفا می کند برای افزایش عزت نفس در اشخاص در هر سن وسالی که باشند تاکید زیادی به عمل می آیند.

+ نوشته شده در سه شنبه 21 دی 1400ساعت 13:13 توسط محمود جولایی | | تعداد بازدید : 3